Ostat 8 gal: n maali- ja 3 harjaa $ 152.50. Seuraavana päivänä ostat 6 gal: n maali- ja 2 harjaa 113,00 dollaria. Kuinka paljon jokainen gallonan maali ja kukin harja maksaa?

Ostat 8 gal: n maali- ja 3 harjaa $ 152.50. Seuraavana päivänä ostat 6 gal: n maali- ja 2 harjaa 113,00 dollaria. Kuinka paljon jokainen gallonan maali ja kukin harja maksaa?
Anonim

Vastaus:

1 gallonan maali maksaa 17,00 dollaria

1 harja maksaa 5,50 dollaria

Selitys:

Anna maali olla P P

Anna harjan olla B B

Sitten

Päivä 1: "" 8p + 3b = $ 152.50 8p+3b=$152.50

Päivä 2: "" 6p + 2b = $ 113.00 6p+2b=$113.00

Kerro Päivä 1 2 ja 2 päivä 3: lla

"" 16p + 6b = 305 ……………………. (1_a) 16p+6b=305.(1a)

"" 18p + 6p = 339 ……………………. (2_a) 18p+6p=339.(2a)

"Vähennä" (1_a) "alkaen" (2_a)

2p + 0 = 34 "" => "" väri (sininen) (p = 17,0)

korvike p = 17 "yhtälöön (1)"

8p + 3b = 152,5 "" -> "" 8 (17) + 3b = 152,5

3b = 16,5 => väri (sininen) (b = 5.5)